Державний історико-культурний заповідник «Меджибіж»

Державний історико-культурний заповідник Меджибіж Державний історико-культурний заповідник Меджибіж

Місто стоїть на тому місці, де зливаються дві річки - Південний Буг та Бужок. Уперше згадується вона в Іпатіївському літопису під 1146 – 1148 рр. Знаходиться фортеця Меджибіж в Летичичівському районі Хмельницької області.

Меджибіж був добре укріпленою твердинею. Завойовники оволоділи ним лише у 1255 р., після чого змусили мешканців знищити оборонні споруди міста. Тоді було зруйновано земляні міські вали. Замок зазнав незначних пошкоджень. Згодом йому, як і місту в цілому, довелося зазнати нищення і стати свідком запеклих боїв та лихоліть. За довгу історію свого існування місто неодноразово було під володіннями різних держав, ставало епіцентром численних бойових дій та осад, що, звичайно, призводило до нищівних руйнувань його фортець та палаців.

Замок побудований на мисі річок Буг та Божок, тому він має форму видовженого трикутника. Його площа складає 3\4 га: одна сторона 130 м, інша – 85 м.

Будівлі зосереджені в східному куті, де і розташована кругла башта. П'ятигранна двоповерхова нарізна башта з амбразурами знаходиться на північ-заході. Біля неї в'їзд до замку. На цьому боці був глибокий рів через який вів міст. В тупому куті замку – північна восьмикутова башта. Вона виступає 5 боками і має навкруги балки із залізними штахетами. Башта трьохповерхова. Від неї з двох боків ведуть комори.

На території замку розташована церква. Будівля прямокутна з п'ятигранною абсидою, довжина 21 м., ширина – 10м. Збудував цей костел Рафаїл Сенявський на місці більш давнього. В 1831 костел був переосвячений на православну церкву.

http://www.castles.com.ua/?n21n